Zieliniewicz Jacek ps. "ORLIK"

 

Biografia

Zieliniewicz Jacek ps. "ORLIK"

 

(numer obozowy 138142)

Urodził się 10 maja 1926 r. w Janowcu Wielkopolskim. Nauki pobierał w Poznaniu. Marzył, by zostać chemikiem. Jednak już w grudniu 1939 r. został wysiedlony do Końskich. Tam zaangażował się w działania konspiracyjne prowadzone przez Armię Krajową. W sierpniu 1943 r. został aresztowany i przewieziony do Birkenau. Na bloku przebywał z więźniami młodocianymi. Pracował w komandzie murarzy przy wykańczaniu tzw. nowej sauny. W sierpniu 1944 r. przewieziony do Dautmergen - podobozu KL Natzweiler. Zatrudniony został do produkcji oleju napędowego. Wyzwolony został przez wojska francuskie podczas marszu ewakuacyjnego końcem kwietnia 1945 r. Powrócił do rodzinnego Janowca. Po zdaniu matury odbył służbę wojskową. Choroba ojca spowodowała, że musiał zrezygnować ze studiów. Dopiero później udało mu się ukończyć Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu.
Zaangażowany w propagowanie tematyki KL Auschwitz w szkołach, współautor kilku wystaw edukacyjnych.

Relacja

To było latem. Kiedy był na obozie spokój, kiedy wiatr był od strony starego Oświęcimia, od strony miasta, to było słychać dzwony kościelne. To było wzruszające… nie umiem tego powiedzieć. Słysząc dzwony będąc tak długo zamkniętym, to jednak jest duża rzecz.
    Ja miałem kontakt z cywilami, gdy na odcinku  C, bo tam też zaczęliśmy budować w tych drewnianych barakach część na ubikacje, latryny i umywalnie w baraku. I tam pracowało z nami dwóch cywilnych, murarzy, Ślązaków. Niestety ja dziś, imion ani nazwisk nie pamiętam. Ale przez nich wysyłaliśmy grypsy do domu.

Galeria

Wideo

Audio

PartnerzyPartnerem Projektu jest Województwo Małopolskie